Аудиторською перевіркою називається комплекс заходів, спрямований на перевірку правильності заповнення бланків річної звітності. Для різних підприємств є різні вимоги проведення аудиту.
Деякі види підприємств, згідно з чинним законодавством, зобов’язані проходити його в обов’язковому порядку, інші – за бажанням або зміною керівництва або головного бухгалтера. Аудиторські послуги надають спеціалізовані компанії, які не мають відношення до підприємства, що перевіряється. Фахівці, які виконують перевірку, не повинні мати жодних стосунків з керівництвом.
Аудит від Credo здійснюють фахівці, які мають відповідний документ про закінчення ВНЗ та працює в аудиторській компанії.
Після закінчення аудиторської перевірки підприємства, фахівці складають власну думку та письмовий висновок на підставі отриманих документів та зроблених висновків за підсумками перевірки.
Аудиторська перевірка буває:
- Комплексної. Здійснюється контроль за складанням фінансової звітності за минулий рік.
- Вибіркова. Перевіряється звітність за певний період, обраний спеціалістом.
Звернувшись до списку Мінфіну, підприємці можуть отримати інформацію щодо проведення виду аудиту: обов’язкового чи добровільного.
Правила проведення аудиторської перевірки для підприємства
Незалежно від виду аудиту, добровільного чи обов’язкового, перевірка здійснюється у 3 основні етапи:
- складання плану та підготовка до перевірки;
- збір інформації та наступний аналіз;
- складання висновку за підсумками аудиту.
Перед аудитом, фахівцю необхідно ознайомитися з роботою організації, що перевіряється, поставити завдання та визначити обсяг діяльності. На підставі отриманих даних, розробляється план та погоджуються терміни перевірки з керівництвом підприємства.
Після встановлення термінів перевірки починається основна діяльність, що включає ознайомлення з установчими документами підприємства для з’ясування відповідності діяльності компанії та облікової політики.
Встановлює відповідність дій бухгалтера щодо вимог чинного законодавства, перевіряється точність розрахунків та проводиться збір даних для подальшого складання звіту.
У роботі аудитор використовує ряд спеціальних прийомів: спостереження, контроль, повторний перерахунок даних, уточнюючі запити, аналітичне читання документації.